Sosyal Medya

İstiklal Caddesinde Patlama Sonrası Sosyal Medya Erişim sorunu

Bugün İstanbul Taksim İstiklal caddesinde meydana gelen ve 6 vatandaşlımızı kaybettiğimiz onlarca vatandaşımızın yaralanmasına neden olan hain saldırıdan sonra sosyal medya erişim sorunu kullanıcıların meraklandırdı. BTK sosyal medya erişim sorunu hakkında açıklama da bulundu.

Bugün İstanbul Taksim İstiklal caddesinde meydana gelen alçak bombalı saldırı sonucu ne yazık ki altı vatandaşımızı kaybettik. 81 vatandaşımızsa yaralı olarak tedavileri sürüyor. Tüm ülkeyi derinden sarsan bu hain saldırı sonrası sosyal medya da YouTube, Facebook, TikTok ve Twitter gibi platformlara erişim sorunu yaşanmaya başlandı. Sosyal medya kullanıcılarının bir çoğu bu sosyal medya platformlarına giriş sorunu yaşarken. BTK açıklama da bulundu.

Sosyal medya platformlarına bant daraltılması uygulamasına gidildi. Ayrıca sosyal medyada patlama ile ilgili halkı yanıltan ve korku salan haberler hakkında da İstanbul Cumhuriyet Savcılığı soruşturma başlattı.

Sosyal Medya Erişim Sorunu BTK Açıklama Yaptı

Sosyal Medyaya Erişim sorunu
Sosyal Medyaya Erişim sorunu

Hain saldırıdan sonra Bilişim Teknolojileri ve İletişim Kurumu ( BTK ) tarafından sorunla ilgili açıklama yapıldı. Sosyal medya platformlarında patlamayla ilgili görüntülerden dolayı sosyal medya platformlarında bant daraltması uygulamasına gidildiğini açıkladı.

Ancak gelen haberlere göre sadece sosyal medya platformlarına değil İnternet sayfalarına da bazı kullanıcıların erişim sorunu yaşadığı haberleri geliyor. Şuan bizim test ettiğimize göre bizde sadece sosyal medya platformlarına gecikmeler yaşanmaktadır. Sosyal medya platformları dışında her hangi bir haber sitesine giriş sorunu gözlemlemedik.

Türkiye’de İnternet Çöktü Mü ?

Twitter, Facebook ve YouTube sosyal medya platformlarına giriş yapamayan kullanıcılar Türkiye’de İnternet çöktü mü ? İnternet neden yavaşladı sorularını sormaya başladı. Bu soruların cevabı İnternet çökmesi diye bir şey söz konusu değil.

İstanbul Taksimde bombalı saldırı sonucu ortaya çıkan görüntülerin sosyal medya kanallarında yayılması üzerine RTÜK ( Türkiye Radyo ve Televizyon Üst Kurulu ) patlamayla ilgili haberlere yasak getirmesi sonrası BTK devreye girdi.

BTK İnternet yavaşlaması ve sosyal medya erişim sorunu hakkında açıklama yapıldı. Sosyal medya platformlarının bant genişliği daraltıldı. Küresel İnternet kesintilerini takip eden NetBlocks da açıklama yaparak. Türkiye’de Facebook, Twitter, TikTok ve YouTube sosyal medya sitelerine erişimde kısıtlamalar olduğunu doğruladı.

Bugünkü hain saldırıdan ötürü tüm Türk milletinin başı sağolsun dileklerimizi iletiyoruz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu