Uncategorized
Trend

Telefonda Mikrofon Sorununa Çözüm Yöntemleri

Telefonda mikrofon sorunu oldukça can sıkıcı bir durum olabilir. Hele ki telefonlar hayatımızın bir parçası haline gelmişken. Akılı telefonlar sadece telefon değil. Her anlamda cep bilgisayarı gibi kullandığımız cihazlar. Ve bu cihazlar mikrofon sorunu biranda tüm dünya ile iletişimisin kesilmesi anlamına geliyor. Peki telefon mikrofon sorunu çözüm yöntemleri nelerdir ?

Telefon fiyatları ülkemizde başını alıp giderken. Yeni bir telefon almak bir çok insanın bütçesini zorlamakta. Peki kullandığımız telefon mikrofonu sorun çıkarırsa ne olacak ? Telefon mu değiştireceğiz. Yoksa servise mi koşacağız. Bunları düşünmeden önce telefonda mikrofon sorununa çözüm yöntemleri rehberimize göz atmanızı tavsiye ederiz. Belki de telefon mikrofonu donanımsal bir sorundan değil yazılım sorunundan dolayı çalışmıyor olabilir.

Telefon mikrofonunda donanımsal bir arza olmadığını düşünüyorsanız. Teknik yazılım sorunu olabileceğini düşünüyorsanız. Teknik servis yahut telefon yenilemeden önce aşağıda ki adımları uygulamak çözüm getirebilir. Telefonda mikrofon sorunu nasıl çözülür ? Gelin rehberimize geçelim.

Telefonda Mikrofon Sorununa Nasıl Çözülür ?

Telefonda mikrofon sorununa çözüm yöntemleri
Telefonda mikrofon sorunu nasıl çözülür
  • Telefon mikrofonunda donanımsal arza var mı ? Test edin.
  • Hata aldığınız uygulamayı kontrol edin.
  • İşletim sistemini güncelleyin.

Telefon mikrofonunda donanımsal arza var mı kontrol edin.

Telefon mikrofonu genel olarak donanımsal arzalar dan dolayı sorun çıkarır. Tabii bu net bir sorun kaynağı değildir. Bundan dolayı donanımsal bir arza var mı kontrol edilmesi gerekir. Peki telefon mikrofonunda donanımsal bir arza var mı ? nasıl kontrol ederim diye soruyorsanız. Aslında çok basit bir yöntemi var. Telefonunuzda bir ses kaydı yahut bir video çekin. Video kaydında ya da ses kaydında her hangi bir sorun yoksa sesiniz sorunsuz geliyorsa telefon mikrofonunda donanımsal bir arza olmadığını bize gösterir. Telefon mikrofonu dış etkenlere açık bir donanım olduğu için toz ya da pislik mikrofon girişini tıkamış olabilir.

Sivri uçlu bir nesne ile mikrofon girişini zorlamadan zarar vermeyecek şekilde temizlemeyi deneyin. Bu sorununa çözüm olabilecek bir yöntemdir.

Hata Aldığınız Uygulamayı Kontrol Edin

Şayet ses ve video kaydı aldığınız da her hangi bir sorun yoksa sesiniz net çıkıyorsa. Ve tek bir uygulamada mikrofon sorunu yaşıyorsanız. Bu uygulamanın izinlerini kontrol etmeniz gerekiyor. Büyük olasılıkla bu uygulamanın mikrofon izini kapalı olabilir. Ve mobil uygulamanın mikrofona erişim izini var mı kontrol edin. Uygulamaya güveniyorsanız. Mikrofon erişim izini vererek sorunu çözebilirsiniz.

İşletim Sistemini Güncelleyin

Genel olarak mobil cihazlarda işletim sisteminin güncel olmaması bu tür sorunlara neden olabilir. Android ya da iOS işletim sitemi güncellemesi görüyorsanız hemen güncelleme yaparak sorunu çözebilirsiniz. Tek bir uygulamada sorun yaşıyorsanız. Bu mobil uygulamanın güncellemesi olup olmadığını kontrol edin. Bu uygulamanın güncellemesi varsa hemen güncellemeyi gerçekleştirin.

Bu rehberimizde telefonda mikrofon sorunu ve çözüm yöntemlerini sizlerle paylaştık. Tüm bu yöntemler sonuç vermediyse teknik servise başvuru yapmanız gerekiyor. En ucuz telefon fiyatı 5.000 TL başladığını düşünürsek. Telefonda mikrofon sorunu çözümü için öncelikle bu adımları uygulamanızı tavsiye ederiz. Sizde mikrofon sorunu yaşıyor musunuz ? Bu yöntemler hakkında görüşlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Başa dön tuşu