Sosyal Medya
Trend

Twitter Telif Hakkı Sistemi Çöktü Twitter’a Film Yüklediler.

Twitterâ film yüklediler Evet yanlış duymadınız. Twitter da ilginç garip olaylar zinciri devam ediyor. Sorunlar ardı ardına geliyor. Elon Musk Twitter satın aldıktan sonra başlayan zincirleme sorunlara bir yenisi eklendi. Twitter telif hakkı sistemi çöktü.

Bugünlerde sık sık Twitter haberleri okuyorsunuz biliyoruz. Ancak bu gidişle daha çok Twitter haberi yapacağız sanırım okuyucular da daha çok Twitter haberi okuyacak. Elon Musk Twitter 44 milyon dolara satın aldıktan sonra popüler sosyal medya sitesinde her şey alt üst oldu. Sanırım bu ifadeyi kullanırsak yanlış olmayacak. Ve düzelmek bir tarafa gün geçtikçe Twitter tarafından daha ilginç haberler gelmeye devam ediyor. En son habere göre Twitter telif hakkı sistemi çöktü.

Elon Musk binlerce Twitter çalışanını işten çıkardıktan sonra, kalan çalışanları da Twitter 2.0 projesi için durmadan çalışmaya zorlaması Elon Musk ve Twitter çalışanları arasında adeta örtülü bir savaş başladı. Bir tarafta Twitter yeni sahibi Elon Musk diğer tarafta yıllarca sosyal medya platformunda çalışanları. Bu çekişme ve bu sorunlar yumağı ister istemez. Twitter da platformuna yansımaya başladı.

Geçen günlerde Twitter çalışanlarını binaya toplayıp fotoğraf çekinen Elon Musk sorun yok mesajı vermiş ancak görünen o ki sorunlar daha yeni başladı. Bu kez Twitter film yüklendi. Evet bir kullanıcı Twitter hesabından bir filmi tamamen yükleyerek twitter telif hakkı sisteminin çöktüğünü kanıtladı.

Bir twitter kullanıcısı Tha Fast and the Furious Tokyo Drift filminin tamamını Twitter’a yüklemeyi başardı. Böylece platformun telif takip / kaldırma sisteminin çökmüş olduğunu anladık. Twitter telif hakkı sistemi çökmesinden sonra film çok ilginç bir şekilde kaldırıldı.

Twitter Telif Hakkı Sistemi Çöktü

Twittera  film yüklediler telif hakkı sistemi çöktü
Twittera film yüklediler telif hakkı sistemi çöktü

Kullanıcının filmi 50 parçaya bölerek tek bir parça olarak Twitter film yüklediler. Ve Twitter telif hakkı sistemi çöktü ve devreye girmedi. Ve film oldukça farklı bir yoldan siteden kaldırıldı. Normal de film yüklendiğinde otomatik olarak telif hakkı sistemi devreye girer. ” Bu medya oynatılamıyor” uyarısı verir. Ancak bu kez böyle olmadı. Twitter çalışanı filmi kendi elleri ile kaldırmak zorunda kaldı. Ve twitter film yükleyen hesabı engelledi.

Peki sorun bitti mi ? Twitter da sorunlar biter mi hiç dediğinizi duyar gibiyiz. Evet haklısınız sorun bu kadarla kalsa yine iyiydi. Twitter çalışanı yüklenen filmi kaldırsa da mobil kullanıcılar kaldırılan gönderiye ulaşabiliyor. Ve yüklenen filmi seyredebiliyor. Şayet gönderileri favorilere ekleyenler gönderi kaldırılmış olsa dahi gönderilere erişebiliyor. Buda bize Twitter telif hakkı sistemi çöktü. Haberlerinin doğru olduğunu gösteriyor.

Elbette bu hesap dikkat çektiği için yüklenen film kaldırıldı ve hesap kapatıldı. Dikkat çekmeyen bir çok hesaptan film ve video yüklemeleri yapılacak gibi görünüyor. Çünkü Twitter otomatik telif hakkı sistemi çökmüşe benziyor.

Ve bu Twitter DMCA ihlalleri ve yasal yaptırımlarla karşı karşıya bırakabilir. Özellikle Disney gibi dijital platformlar bu gibi durumlarda çok ciddi hukuksal yaptırımlar uygulayabiliyor. Bakalım Twitter da ki sorunlar ne zaman bitecek. Yoksa söylentilerde olduğu gibi yakın zamanda Twitter batacak mı ? Size göre Elon Musk Twitter batıracak mı ? Görüşlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu